آموزش

 • تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت و اس اچ آر

  بهترین دستگاه لیزر موهای زائد چیست ؟ سوالی سخت که در این مقاله با بررسی انواع دستگاه های لیزر قصد رسیدن به پاسخ مطلوب را خواهیم داشت :


  لیزر موهای زائد عمق نفوذ


  توجه :" اگر از همکاران پزشک هستین و یا بدنبال اطلاعات تخصصی هستین این مطلب به مرور زمان آپدیت خواهد شد و اطلاعات تخصصی در مورد دستگاه های لیزر موهای زائد در جهت تصمیم گیری درست شما گرامیان در آن قرار خواهد گرفت. "


  رفع موهای زائد به وسیله دستگاه لیزر موهای زائد انجام میپذیرد که با نام های :

  لیزر الکساندریت یا لیزر الکساندرایت Alexandrite Laser

  لیزر دایود Diode Laser

  لیزر اندیگ که اختصار Neodymium YAG میباشد

  اس اچ آر SHR که با نام های اس اچ آر ایلایت یا دستگاه لیزر SHR نیز شناخته میشود

  موارد فوق نام تکنولوژی و طول موج دستگاه لیزر موهای زائد میباشد که در هندپیس آنها مورد استفاده قرار میگرد ، شرکت های مختلف با برند های مختفی نام گذاری های متفاوتی بر روی آنها انجام داده اند که در اصل همه آنها از تکنولوژی های بالا استفاده میکنند که در ادامه با توضیحات مجموعه طب ماهان در خدمت شما هستیم

  لیزر موهای زائد

  در ابتدای امر مجبوریم یکسری توضیحات عمومی ارائه دهیم :

  طبیعتا همه ما زمانی از اصلاح ، اپیلاسیون ، موم یا وکس های مكرر موهای زائد خودمان خسته میشویم ، در نتیجه لیزر راهکاری مناسب براي رفع موهای زائد خواهد بود ، در اين مقاله سعي شده درباره اين فناوري مهم انقلابی و ضروري اطلاعاتي كامل داده شود.

  لیزر موهای زائد یکی از روشهایی است كه برای از بین بردن موهای زائد صورت شامل گونه چانه گوش پیشانی و بعضا در آقایون ریش ها ، ساعد ، بازو ، ران ، ساق ، پشت ، زیر بغل ، بیکینی و مناطق دیگر بدن به كار مي رود.

  مراحل رشد مو :

  مراحل رشد مو

  یکی از دلایل اینکه امکان از بین بردن تمام موهای زائد در یک جلسه به وسیله دستگاه لیزر موهای زائد وجود ندارد چرخه رشد موها میباشد .

  بعضی از فولیکول های مو در زمان لیزر موهای زائد در چرخه خواب میباشند به همین جهت هیچ لیزری بر روی آنها اثر نخواهد داشت .


  تنطیم درست پارامتر های دستگاه لیزر توسط پزشک یا اوپراتور دستگاه لیزر باعث میشود موهای زائد خیلی سریع کم شوند و آسیبی به پوست وارد نشود.سرعت هر پالس نوري لیزر کسری از ثانیه طول می کشد و می تواند موهای زیادی را از بين ببرد. البته نواحی کوچکتر مانند موهاي زائد بالاي لب در کمتر از یک دقیقه قابل درمان است ، نواحي ديگر بدن مانند پشت یا پاها زمانی بین 15 دقیقه تا نیم ساعت نهایتا زمان خواهد برد که البته بسته به حجم موها و جسه بدنی مراجعه کننده این زمان ممکن است کمی تفاوت داشته باشد. همچنين بهترین حالت این خواهد بود که بین دو تا شش هفته قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود ، زيرا كه قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است باعث ایجاد آفتاب سوختگی و لک گردد.

  قبل از شروع لیزر موهای زائد با توجه به رنگ ، ضخامت و محل موهای زائد دستگاه لیزر و پارامترهای آن تنظیم می شود.

  انجام لیزر موهای زائد

   

  انواع دستگاه هاي لیزرها :

  در لیزرها منابع مختلفی از طیف نور وجود دارد که متناسب با انواع موهاي زائد مي باشد. در واقع نوع تکنولوژی مورد استفاده در انها بستگی به رنگ مو و نوع پوست هر فرد دارد.


  انواع متداول لیزرهایی که برای موهای زائد استفاده می شود عبارتند از :


  • Alexandrite: با طول موج 755 نانومتر برای پوست های تایپ 1 و 2 روشن بیشترین اثرگذاری را دارد معمولا بهترین اثر گذاری برای موهایی با عمق 3 تا 3.5 میلیمتر خواهد بود

  • دایود: طول موج لیزر دایود 808 نانومتر میباشد که برای تایپ های 2 و 3 و 4 ایده آل میباشد که این تایپ های پوستی شامل نژاد ایرانی نیز میشود

  • Neodymium YAG : طول موج لیزر اندیگ 1064 نانومتر میباشد که این نوع لیزر نیز برای انواع پوست قابل استفاده است ولیکن عوارض ناخواسته بیشتری ایجاد خواهد کرد بخاطر عمق نفوذ بسیار زیاد

  • SHR : شامل یک بازه نوری هست که توانایی شلیک 10 شات در ثانیه را خواهد داشت که درمانی بدون درد را برای مراجعه کننده میسر میسازد در اصل این تکنولوژی نوع پیشرفته تر دستگاه آی پی ال IPL هست که نتایج درمانی جالبی ایجاد کرده است .

  میزان عمق نفوذ لیزر موهای زائد


  ملاحظات قبل و بعد از عمل ليزر

  قبل از شروع عمل لیزر ، شرح حالی از مراجعه کننده گرفته میشود تا در صورت واجد شرایط بودن جلسات رفع موهای زائد آغاز گردد همچنین در این مرحله میتوان نوع دستگاه لیزر موهای زائد را برای مراجعه کننده انتخاب کرد

  از دو هفته قبل از عمل ، به بیماران توصیه می شود از در معرض آفتاب بودن و آفتاب گرفتن، برنزه کردن ، اپیلاسیون ، لایه برداری هاي شیمیایی و تزریق کلاژن خودداری کنند. همچنین باید از عطرها و مواد شیمیایی که باعث تحریک پوست می شوند قبل و بعد از درمان اجتناب شود. علاوه بر این ، برخی از داروها مانند آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی قبل از لیزر موهای زائد استفاده نشود تا خطر خونریزی کاهش یابد.

  پس از انجام لیزر موهای زائد ممکن هست علائمی از قرمزی ، التهاب و درد ممکن است بوجود بیاید که گذراست ولی در صورت تداوم حتما آنرا با پزشک یا مرکز خود در میان بگذارید علاوه بر این ، استفاده از کرم های آبرسان به منظور تسکین ناحيه تحت درمان پیشنهاد ميشود.


  دستگاه لیزر الکساندریت:

  دستگاه لیزر الکساندریت

  لیزر الکساندریت نوعی لیزر است که بعد از گذشتن پرتو از کریستال و اوپتیک ها یک پرتوی نوري قرمز با طول موج 755 نانومتر ، تولید می شود. نور توليد شده به این روش براي رفع موهای زائد بسيارمؤثر است.

  شماتیک نحوه کار لیزر الکساندریت

  توجه: طول موج پرتو تعیین می کند که لیزر تا چه حد به پوست نفوذ می کند. 

  علاوه بر رفع موهاي زائد ، از لیزر Alexandrite برای موارد زیر استفاده می شود:

  • درمان لکه های پوستي
  • درمان علائم رگ هاي عروقی
  • برداشتن خال کوبی

  مزایای استفاده از لیزر الكساندريت

  • لیزر الکساندریت معمولا برای پوست های روشن به عنوان موثرترین دستگاه لیزر موهای زائد محسوب می شود ولی به اندازه سایر لیزرها روی پوست های تیره تر تأثیر گذار نخواهد بود و بيشتر براي پوستهای سفید و موهای نازک که لیزرهاي ديگر قادر به از بین بردن آنها نیستند ، اثربخش است.
  • طول موج نور ساطع شده از لیزر Alexandrite به راحتی توسط ملانین (سلول های رنگدانه) موها جذب می شود و این باعث می شود آن سلول ها داغ و در نهایت از بین بروند.
  • دستگاه لیزر الكساندريت یکی از سریعترین راه های درماني رفع موهای زائد با دستگاه ليزر محسوب مي شود و نيازي نيست جلسات بيشتري را براي بهبودي كامل به پزشك مراجعه كرد. برای بیمارانی که به درمان نواحی بزرگتر بدن (مانند قفسه سینه ، پشت ، شانه ها یا پاها) علاقه دارند ، اغلب استفاده از اين لیزر توصیه می شود.
  • مطالعات جهانی، لیزر Alexandrite را به عنوان یک روش مؤثر براي رفع موهاي زائد به شما ر اورده است .
  • لیزرهای الكساندريت برای بهبود چین و چروک پوست و سرطان های پوستی مانند ملانوما نیز استفاده مي شوند .

  • انجام لیزر الکساندریت

  عوارض جانبی استفاده از لیزر الكساندريت 

  اين ليزر برای افرادی که پوست بسیار تیره دارند مؤثر نیست.حتی در بین افرادی که پوست روشني دارند ، احتمال از بین رفتن رنگدانه پوست وجود دارد. از طرف ديگر ، این خطر وجود دارد که پوست در اثر نور ليزر ، بیش از حد ملانین تولید کند و منجر به بوجود امدن لکه های تیره روی پوست شود.

  به دنبال این ليزر ، ممکن هست تورم و خارش وجود داشته باشد ، اما پس از گذشت چند روز اين علائم از بین مي رود همچنين احتمال خیلی اندک (10٪) است که پوست همراه با کبودی باشد ، كه به بعد از گشت چند روز خود بخود بهبود پیدا میکند . در طول پروسه لیزر موهای زائد بوسیله دستگاه لیزر الکساندریت معمولا درد نیز در حد قابل تحملی بوجود می آید که به وسیله کولینگ های تعبیه شده بر روی دستگاه لیزر یا کولینگ های جداگانه درد بسیار کم خواهد شد ضمنان در افرادی که آستانه تحمل بسیار پایینی دارند از کرم های بی حسی نیم ساعت قبل از لیزر استفاده خواهد شد همچنين به ندرت ممكن است، رنگدانه های پوست انرژی زیادی از ليزر را جذب كنند و باعث ايجاد تاول در پوست شود مگر پزشک یا اوپراتور پارامتر های دستگاه لیزر را بدرستی تنظیم نکرده باشند.


   

  لیزر دایود چیست ؟ 

  دستگاه لیزر دایود مرلین


  دستگاه لیزر دایود برای کاهش و از بین بردن موهاي زائد راهکاری بسیار کم عارضه و ایمن میباشد که مراجعه کنندگان آن رضایت بسیار زیادی از آن داشته اند و روز به روز بر تعداد علاقه مندان به دستگاه لیزر دایود افزوده میگردد . لیزر دایود ممکن هست به دلیل نفوذ بیشتر طیف نوری مقداری التهاب و یا قرمزی بیشتری نسبت به لیزر الکساندریت داشته باشد و در عین حال در بعضی موارد کمی درد بیشتر و گاها درد کمتر ، اما اين اثرات زودگذر هستند ولی بدلیل عمق نفوذ بیشتر نتایج بسیار خوبی مخصوصا بر روی پوست تیپ های نژاد ایرانی دارد از منظر کلی لیزر دایود بهترین دستگاه لیزر برای تیپ های پوستی 2 و 3 و 4 مي باشد كه البته اين اثر گذاری مبتنی استمرار جلسات تعیین شده است.


  هندپیس لیزر دایود


  اطلاعات فنی راجع به بخث فنی لیزر های دایود :

  لیزر دایود یک دستگاه نیمه هادی شبیه به یک دایود تابش نور (LED) است و نور آن منسجم و همه امواج در یک فرکانس و فاز یکسان انتشار مي يابند. این نور منسجم که به اختصار LASER گفته می شود از این رو دستگاه به عنوان دایود نامگذاری شده است.

  از بین تمام دستگاههای تولید کننده نور لیزر ، دایود نیمه هادی است به همين دليل به طور گسترده ای در دستگاه های مختلف مانند پرینتر های لیزری ، بارکد خوان ، سیستم های امنیتی ، ارتباطات فیبر نوری و غیره استفاده می شود.

   

  مزاياي ليزر دایود موهای زائد

  لیزر دایود برای پوستهای تیره بسیار مؤثرتز از الكساندريت است اما تاثير نسبتاً کمتری روی رفع موهای خیلی نازك دارد و در عين حال سرعت درمان بالايي دارد و براي مناطق بزرگتر بدن نیز عملکرد عالي دارد .لیزر دایود به دليل اينكه كه از طول موج بلندتري برخوردار است نتايج درمان بهتری در بین افرادي با پوست تیره و با نفوذ ایمن تر و عمیق تری در لایه پوست بهبود را سريعتر ايجاد مي كند.


  كاربردهاي لیزر دایود 

  ماژول های لیزر دایود در کلیه دستگاه هاي الکترونیک استفاده می شوند ، در زير به برخي از انها اشاره شده است:

  • لوازم الکترونیکی مصرفی : دستگاه پخش کننده CD / DVD ، چاپگرهای لیزری ، بارکد خوان و غیره
  • ماشین آلات پزشکی : دایودهای لیزر در ماشین آلات برای از بین بردن بافتهای ناخواسته پوستي ، از بین بردن سلولهای سرطانی ، جراحی ها و آب مروارید و غیره استفاده می شوند.
  • ابزار علمی : ليزر ديود در دستگاههای علمي برای تماس از راه دور مانند طیف سنجی ، یابنده برد و غیره استفاده می شود.
  • کاربردهای صنعتی : لیزر ديود به عنوان منبع پرتو با شدت بالا برای برش دقیق مواد صنعتي استفاده می شود. همچنین در چاپگرهاي سه بعدی نيز به كار برده مي شود .

  ساز و كار لیزر دایود :

  نحوه کار لیزر دایود

  دایود شامل یک اتصال pn است و هنگامی که یک ولتاژ مشخص در محل اتصال pn اعمال می شود ، الکترون ها اين انرژی را جذب كرده و به سطح بالاتری منتقل می كنند. اين زمان برای بیشتر لیزرهاي دایود حدود یک ثانیه است.

  حال الکترون ها از سطح انرژی بالاتر به سطح انرژی پایین تر سقوط می کنند ، اين تفاوت انرژی به فوتون یا تابش الکترومغناطیسی تبدیل می شود اين همان فرآیندي است كه برای تولید نور در LED ها استفاده می شده است. با بالا رفتن انرژي از سطح آستانه یک نور منسجم روشن و تک رنگ ساطع خواهد شد و با سطح پوست يا ناحيه اسيب ديده بدن ارتباط برقرار مي كند و مواي زائد ان ناحيه را از بين مي برد.


  دستگاه SHR یا دستگاه اس اچ آر :

  دستگاه اس اچ آر پنتوکس


  جذاب ترین بخش فناوری اس اچ آر بدون درد بودن آن هست که جلسات درمانی با آن را بسیار لذت بخش میکند 

  فناوري SHR بسيارمؤثر و ایمن میباشد و در بین مراجعه کنندگان محبوبیت زیادی پیدا کرده است اين فناوری مبتنی بر فناوری IPL (نور پالس شدید) است كه باعث ایجاد نتایج بسیار بهتری نسبت به آی پی ال میگردد و عوارض آن را به حداقل میرساند بطوریکه بعضی از مراجعه کنندگان نتایج بهتری نسبت به لیزر ها از آن دریافت میکنند.

  درحقيقت SHR یک روش از بين برنده موهاي زائد است كه سریعتر ، بدون درد و موثرتر از روش هاي ديگر مي باشد.

  SHR از نام Super Hair Removal گرفته شده است . این سیستم از فناوری نور پالس برای نتایج درماني بدون درد استفاده مي كند و همين امر باعث شده تا به طور گسترده براي از بین بردن موهاي زائد به كار رود و جزء پیشرفته ترین فناوری های رفع موهای زائد قرار گيرد.

  فناوری دستگاه SHR یک موفقیت اساسی در کاهش و رفع موهای زائد بوده است. زيرا كه با استفاده از دستگاه اس اچ آر ، درمان موهای زائد همانند گذشته دردناک و ناراحت کننده نیست وحتی گاها نتايج آن نسبت به ساير ليزرها براي بيماران بهتر ، ایمن تر و بدون درد مي باشد.

  راز بدون درد و موثر بودن اين فناوري استفاده از روش گرمایشي تدریجی IN-MOTION است در اين روش انرژی 50٪ کاهش يافته و سرعت تکرار آن تا 10 هرتز افزایش مي يابد.به اين ترتيب انرژی کم و فرکانس سریع منجر به ایمنی و کارایی آن مي شود.

  همچنين سیستم SHR یک تمرکز انقلابی مبتنی بر فناوری IPL به وجود اورده است طوري كه بیماران احساس گرمی کمی را تجربه خواهند کرد دقيقا مانند يك ماساژ تجربه اي فوق العاده خواهند داشت.


  دستگاه SHR

  طرز كار دستگاه اس اچ آر

  فناوری دستگاه SHR تنها 50٪ از انرژی خود را برای از بین بردن دائمی موهاي زائد به كار مي برد و 50٪ باقیمانده آن در سلولهای بنیادی مو جذب می شود كه رشد مجدد موها را كاهش مي دهد. همچنين نتیجه استفاده از SHR بدون درد و ایمن تر است و نیازی به استفاده از انرژی بالا و حرارت بيش از حد در طول درمان نيست. همچنين با استفاده از فناوری SHR ، پوست به تدریج (90 میلی ثانیه) گرم می شود. بنابراين با این روش ، حتی موهای ریز و نازك نیز درمان و برداشته می شوند.

  مزایای دستگاه SHR

  از بین بردن موهای زائد به وسيله دستگاه SHR از گرما و حرارت كمتري برای از بین بردن فولیکول های مو استفاده می کند با این روش جدید و منحصر به فرد بتدریج فولیکول های مو گرم شده و رفع دائمي موهاي زائد را فراهم مي كند .

  البته اين نكته قابل ذكر است كه SHR یک روش جذاب و موثر برای رفع موهای زائد برای افرادی است که در معرض آفتاب هستند زيرا همانطور كه مي دانيد درمان با اغلب دستگاه هاي ليزري مستلزم نبودن در معرض افتاب تا بهبودي كامل است .همچنين دستگاه SHR داراي سیستم خنک کننده با دماي پايين تر از -20 است. دمای خنک کننده کم باعث می شود که درمان به راحتي انجام شود و با کمترین درد و عوارض جانبی صورت گیرد.

  کار با دستگاه SHR

  موارد درمان با دستگاه SHR

  • درمان آکنه
  • حذف رگ عنکبوتی
  • جوان سازی پوست و رفع رنگدانهای
  • رفع چین و چروک
  • موهای زائد

  چند جلسه برای درمان با SHR لازم است ؟

  معمولاً SHR در فواصل 4 هفته اي به تعداد 4 تا 6 جلسه درمان نیاز است. در هفته چهارم رشد مجدد موها متوقف می شود. همچنين در پایان درمانها ، فواصل 6 تا 8 هفته ای برای اتمام درمان مورد نیاز خواهد بود . بستگی به اندازه ناحیه مورد نظر بدن ، مدت زمان معالجه 15 تا 30 دقیقه و در بعضي موارد حدود 1 ساعت متغیر است .

  آیا SHR درمان دائمی است؟

  از بین بردن موهای زائد با لیزر SHR در ابتدا بصورت کاهش موهای زائد خواهد بود و در ادامه درمان اکصر موها کاهش قابل توجهی خواهند یافت. اما همانطور كه مي دانيد هورمونهای بدن همیشه مو تولید می کنند وآنچه به وسيله اين درمان قابل دستیابی است ، کاهش مو تا حدود 95٪ است.

  آیا SHR عوارض جانبي دارد؟

  ممکن هست پوست در بعضی از مناطق بدن نسبت به سایر نقاط حساس تر شود و مقدار کمی قرمزی و التهاب بوجود آید. كه البته ظرف چند ساعت ناپدید مي شود ، برخلاف روش های مرسوم ، پوسته پوسته شدن نيز ممکن است اتفاق بی افتد که بعد از 2-3 هفته از بین می رود. همچنين تغییر رنگدانه های پوستی ممكن است اتفاق بيفتد که پس از 4-6 ماه از بین خواهد رفت.


  اطلاعات فنی و مشخصات به مرور زمان در این قسمت قرار خواهد گرفت :


  نمای کلی از میزان نفوذ طیف نور انواع دستگاه های لیزر و اس اچ آر :

  عمق نفوذ دستگاه های لیزر رفع موهای زائد

  منبع : شرکت طب ماهان 

  http://www.mahanmed.com

  این مقاله بصورت تخصصی توسط شرکت طب ماهان تهیه شده است هرگونه استفاده از آن بدون ذکر منبع غیر مجاز میباشد.

  لینک مستقیم:  http://www.mahanmed.com/learning/diode-laser-vs-alexanrite-vs-shr

  بازدید : 0 ۱۳۹۸/۱۰/۲۵

نظر شما